Psychoterapia (od stgr. ψυχή psyche = dusza i therapein = leczyć) to szereg metod leczących lub też wspomagających proces leczniczy dolegliwości i problemów psychologicznych. Celem psychoterapii jest najczęściej wspieranie zmian zachowania i postaw pacjenta, jak też rozwój jego umiejętności emocjonalnych i kompetencji społecznych. np. wzrost poziomu samokontroli, sposobów radzenia sobie z lękami oraz stresem, podniesienie samooceny, poprawę zdolności tworzenia więzi, współpracy i komunikowania się z otoczeniem, jak też poprawa własnej motywacji do działania.
“(…) wartością nadrzędną w psychoterapii jest dążenie do oferowania takich form pomocy, które będą skuteczne w łagodzeniu cierpienia oraz w uwalnianiu od wpływu tych schematów osobistych, które tworzą lub potęgują cierpienie.”(prof. Jerzy Mellibruda)
Wyróżniamy pięć podstawowych nurtów teoretycznych związanych z psychoterapią:
- Podejście psychoanalityczne (nazywane często podejściem psychodynamicznym)
- Podejście behawioralno-poznawcze
- Podejście humanistyczno-egzystencjalne
- Podejście systemowe
- Inne szkoły (m. in. psychoterapia Ericksonowska)
Nasze podejście bazuje na ujęciu integracyjnym , co oznacza, że staramy się łączyć w pracy psychoterapeutycznej osiągnięcia wszystkich wymienionych szkół terapeutycznych, w zależności od zgłaszanych problemów i trudności z jakimi przychodzi pacjent. Nie ograniczamy się do idei i strategii wyznaczonej przez jakiś konkretny model psychoterapii. W swojej praktyce sięgamy do rozwiązań właściwych dla danej osoby, a nie uzasadnionych stanowiskiem teoretycznym.